Güneş Gözlüğünün Keşfi, Nerede Nasıl!

Güneş Gözlüğü 1929’da ABD’li Sam Foster tarafından geliştirildi. Amaç aynı şimdi olduğu gibi gözleri güneşten korumaktı.

Özellikle yaz aylarında güneş ışıkları normale göre daha dik ve daha parlak bir şekilde gözlerimize gelmektedir. Güneş, insanların ısı kaynağı olmakla birlikte, çarptığı maddelere karşı oldukçada aşındırıcı ve zarar verici yönü vardır, insanlar olarak düşünüzsek cildimize, gözlerimize ve daha birçok şeye zararlı etkisi bulunmaktadır. Güneşten gelen UV zararlı ışıkları gözümüzde gelişebilecek bir kataraktın en büyük sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden güneşten gelen bu zararlı ışınlara engel olmak cildimiz kadar gözlerimiz içinde çok önemli bir husustur. Bu sebeple güneş gözlükleri Güneş’ten gelen zararlı ışınlardan korunmamıza yardımcı olan, diğer yandan tarzımızı tamamlayan bir moda aksesuarı olarak da kullanılıyor.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden gözlerimizi korumak amacıyla üretilen güneş gözlüklerinde genellikle UV ışığı neredeyse tamamen (%99-%100) engelleyebilen özellikte gözlük camları ya da kaplamalar kullanılır. Ayrıca güneş gözlüklerinde kullanılan renklendirilmiş camlar belirli dalga boylarındaki ışığı soğurarak bu ışınların göze ulaşmasını engeller. Polarize camlı güneş gözlükleri ise güneş ışınlarının su, kar ya da cam gibi yüzeylerden yansımasıyla oluşan ve görüşü zorlaştıran parlamayı azaltır.

İlk Güneş Gözlükleri Nasıl ve Ne Amaçla Kullanılıyordu?

Güneş gözlüklerinin ilk basit formları milattan önceki dönemlerde Eskimolar tarafından kullanıldı. Kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde yaşayan Eskimolar, gözlerini kar ve buzun parlamasından kaynaklanan, “kar körlüğü” olarak da bilinen “fotokeratit”ten korumak için bir tür gözlük geliştirdiler. Bu gözlükler fil dişi ve kemikten yapılıyor, üzerlerine çizgi hâlinde küçük yarıklar açılıyordu. Eskimolar bu yarıkları barut ve kurumla (kalın is) kaplayarak parlamayı daha da azaltıyorlardı.

1700’lü yılların ortalarında İngiliz optisyen James Ayscough, çeşitli görme problemlerini tedavi etmek için deneyler yapmaya başladı. Bu kapsamda gözlük camlarını başta mavi, yeşil ve kehribar olmak üzere farklı renk tonlarına sahip olacak şekilde üretti. Bir süre sonra renklendirilmiş camlara sahip gözlükler ışığa karşı duyarlı hastalar tarafından kullanılmaya başlandı. Geliştirdiği gözlükleri gözleri güneş ışığından korumak için tasarlamasa da bazı kaynaklara göre Ayscough güneş gözlüğünün mucidi olarak kabul ediliyor.

Gözleri güneş ışığından korumayı amaçlayan ilk güneş gözlükleri ise 1929’da ABD’li Sam Foster tarafından geliştirildi. Foster’ın icat ettiği güneş gözlükleri Hollywood film yıldızları ve müzisyenler tarafından kullanıldı ve kısa sürede popüler hâle geldi. Öyle ki 1937’de ABD’de 20 milyon güneş gözlüğü satıldı. O tarihlerden bugüne kadar geçen süre zarfında güneş gözlüğü özellikle yaz aylarında günlük hayatımızın bir parçası hâline geldi. Ancak günümüzde sörf ve kayak gibi farklı spor dallarında göze ek koruma sağlayan çeşitli güneş gözlükleri de üretiliyor.

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepetim
Close Favoriler
Karşılaştırılan Ürünler (0 Ürün)
Karşılaştırılan Ürünler
Karşılaştırılan Ürünler
Karşılaştırılan Ürünler
Karşılaştırılan Ürünler
Close
Kategoriler